5 sposobów na wspieranie się kobiet w pracy

Masz w sobie siłę działania i jesteś gotowa podzielić się nią z innymi? Czy, jak przyjęłyśmy pytać w ENNBOW: Do you have the power to empower? Tak. Zarówno Ty, jak i Twoja koleżanka z pracy. A razem… Razem możecie o wiele więcej! Czy wzajemne wspieranie się kobiet w pracy jest możliwe? Tak… I mamy na to 5 sposobów!
1. Spraw, by głos kobiet był słyszalny

 

Jeśli przyjrzymy się sali konferencyjnej, z łatwością można zauważyć, że to mężczyżni zajmują miejsca bliżej środka, czy przodu sali. Kobiety automatycznie kierują się bardziej do tyłu. Z tego powodu, kiedy chcą zabrać głos lub podzielić się swoim pomysłem, ich głos ginie w zestawieniu z silną pozycją osób w centrum spotkania. Co więcej, badania wykazują, że kobietom dużo częściej się przerywa w trakcie wypowiedzi (zarówno przez mężczyzn jak i inne kobiety).

Pokaż, że można inaczej. Sama przejmij inicjatywę i usiądź w centralnej części sali. Gdy usłyszysz, że ktoś przerywa wypowiedź Twojej koleżanki, zareaguj i oznajmij, że chciałabyś aby dokończyła. Gdy postawisz się w roli adwokata dla swoich współpracowniczek, zyskasz w ich oczach pozycję lidera. Zyska na tym również całe spotkanie – zawsze, gdy udziela się większa ilość osób, pojawia się większe prawdopodobieństwo na trafne wnioski i decyzje.

 

2. Zmierz się z podwójnym standardem!

 

Porównując zachowanie obydwu płci w roli lidera, również można zauważyć kilka zasadniczych różnic. Od mężczyzn spodziewamy się i wręcz oczekujemy stanowczości, asertywności i pewności siebie. Kobiety natomiast mierzą się z oczekiwaniem bycia empatycznym, otwartym na propozycje i chętnym do pracy w grupie członkiem zespołu.Jednak, gdy kobieta przyjmuje cechy wcześniej określone jako charakteryzujące “męski” styl przewodzenia, spotyka się z bardzo negatywną reakcją współpracowników.

Nie pozostawaj obojętna. Gdy ktoś opisuje liderkę określeniami takimi jak “rządząca się”, czy “agresywną”, poproś o konkretny przykład sytuacji i przeanalizuj, czy rzeczywiście jej zachowanie różni się od tego, jak pracują Wasi koledzy.

 

 

Na zdjęciu: BLUZKA CZARNA CHATEAU 

 

3. Celebruj sukcesy!

 

Sukces zarówno zespołu jak i ten indywidualny powinien wiązać się z pozytywnym nastawieniem i pochwałami ze strony innych pracowników firmy. Każdy z nas jednak interpretuje go odrobinę inaczej.Badania wykazują, że mężczyźni przypisują swoje zawodowe zwycięstwa umiejętnościom i doświadczeniu. Kobiety natomiast sugerują, że coś im się udało dzięki pomocy innych lub w przypływie dobrej passy.

Przedstawiając komuś Twoją koleżankę z pracy, pamiętaj, żeby wspomnieć o jej doświadczeniu i osiągnięciach. Jakie było jej wcześniejsze stanowisko? Może była odpowiedzialna za projekt? A może dzięki jej pracy przy wdrożeniu nowego produktu, firma odnotowała największy zysk w ostatnim czasie? Warto doceniać wzajemnie swoje osiągnięcia i nie zapominać o nich.

 

Na zdjęciu: BLUZKA REFLECTING POND MANDELA

4. Obudź motywację!

 

Ze względu na przytoczone już powody oraz charakterystyczną kulturę pracy w wielu firmach, kobietom bardzo łatwo jest popaść w zwątpienie dotyczące ich umiejętności czy kompetencji. Nie bezpodstawnie. Powołując się na badania, okazuje się, że prawdopodobieństwo zatrudnienia wzrasta nawet o 61%, gdy rekruter zobaczy w CV męskie nazwisko.

Z tego powodu damska część pracowników czuje podświadomą presję bardziej intensywnej pracy i poświęcają się jej bezgranicznie aby nie ominęły ich okazje do rozwoju, awans czy podwyżka.

W momencie zwątpienia, poświęć czas swojej koleżance i przypomnij jej o jej osiągnięciach, projektach które już sfinalizowała i sukcesach, którymi może się cieszyć. Docenienie przez osoby trzecie może być nieopisaną dawką motywacji.

Na zdjęciu: BLUZKA GRANATOWA MANDELA | SPÓDNICA GRANATOWA TUBE

 

5. Zadbaj o rzetelny feedback!

 

Jeden z popularniejszych obecnie systemów oceny pracowników to forma feedbacku.Jednak również na tej płaszczyźnie występują duże różnice egzekwowania go w zależności od płci ocenianego.

Przede wszystkim, kobiety dużo rzadziej otrzymują jakąkolwiek informację zwrotną dotyczącą ich pracy w porównaniu do mężczyzn. Co więcej, spotykają się z mniej rzetelnym i merytorycznym feedbackiem. Najczęściej spotykanymi określeniami oceny są “dobra robota”, “świetnie Ci poszło”. Istnieje obawa przed reakcją emocjonalną na bardziej krytyczną ocenę. Jednak, czy nie dając konkretnych przykładów i pól do poprawy, nie spowalniamy rozwoju tej pracowniczki?

Jeśli to Ty będziesz osobą dającą feedback zawsze zadbaj o konkretne i dokładne podejście. Ważne jest, aby sugerować rozwój i poprawę w konkretnych płaszczyznach. Na przykład, jeśli chciałabyś udzielić rady dotyczącej wizerunku czy personal brandu w dyskretny sposób, zaproponuj jej pomoc w doborze ubrań z wygodnym systemem ENNBOX.

 

Na zdjęciu: BLUZKA CZARNA CHATEAU 

New call-to-action

Cart

No more products available for purchase

Your cart is currently empty.