Czy wiesz, że masz tylko 7 sekund by zrobić pierwsze wrażenie ? Niewerbalna komunikacja to klucz do sukcesu w dzisiejszym świecie. Jeśli starasz się o pracę lub walczysz o awans pamiętaj o tym, że twój wygląd zewnętrzny i język ciała warunkują to jak zostaniesz odebrana. Przygotowałyśmy dla Ciebie pięć tipów, które pomogą Ci zrobić jeszcze lepsze wrażenie na Twojej pierwszej, ważnej rozmowie kwalifikacyjnej.
1. Przygotuj się merytorycznie, ponieważ kluczem do uzyskania dobrej pracy są przede wszystkim twoje kompetencje. Zapoznaj się dobrze z informacjami o przyszłym miejscu pracy i zastanów czego jeszcze nie zawarłaś w swoim CV, a może być istotne przy stanowisku na które kandydujesz.
2. Masz tylko 7 sekund, by zrobić pierwsze wrażenie. Pamiętaj zatem, że Twój wygląd zewnętrzny jest bardzo ważny. Włosy, makijaż i strój powinny być zadbane i schludne. Szczery uśmiech, pewny uścisk ręki i wyprostowana postawa to klucze do zrobienia dobrego pierwszego wrażenia.
3. Niewerbalna komunikacja zdominowała dzisiejszy świat. To co mówisz jest ważne, sposób w jaki to przekazujesz również, ale najważniejsza jest Twoja mowa ciała. Poszukaj rzetelnych informacji na ten temat i pamiętaj o nich podczas rozmowy. Otwarta postawa, wyprostowana sylwetka i uśmiech. Twój stres widać w ciele, dlatego postaraj się nad nim zapanować.
4.  Dress code. Istnieją trzy rodzaje biznesowego dress codu:
  • formal dress code– czyli sztywne, klasyczne zasady obowiązujące w pracy. Jest to najbardziej zachowawczy i surowy styl najczęściej używany w środowisku finansowym czy prawniczym
  • bussines appropriate- jest to kompromis między bardzo formalnym, a swobodnym ubiorem. Obowiązują pewne zasady, ale są one elastyczne i mogą być przełamane w zależności od okazji
  • business casual– łączenie biznesowego ubioru z codziennymi rzeczami takimi jak jeansy czy t-shirty. Większa dowolność zarówno pod względem kolorów i fasonów. Kluczem jest tu połączenie nienagannego wyglądu z bezkompromisową wygodą.
Dobierz dress code do miejsca pracy, gdzie aplikujesz. Poczytaj o firmie i ubierz się odpowiednio na rozmowę, a na pewno zostanie to dobrze przyjęte.
Jeśli aplikujesz do miejsca pracy, w którym obowiązuje formalny dress code zainwestuj w granatowy garnitur. Jest to klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody i zawsze będzie odbierana jako elegancka. Do tego biała bluzka i delikatne dodatki podkreślające Twój styl i masz idealny zestaw na rozmowę kwalifikacyjną w miejscu, gdzie ceniona jest klasa i perfekcjonizm stroju.
Jeżeli miejsce Twojej pracy nie wymaga formalnego dress codu, ale jest on dobrze widziany możesz wypróbować białego zestawu. Dla kontrastu warto wtedy dodać bluzkę w ciemnym kolorze. Jeżeli chcesz wyglądać elegancko, ale nie czujesz się dobrze w garniturze wystarczy ołówkowa spódnica i dopasowana bluzka oraz delikatne dodatki, a na pewno będziesz wyglądać elegancko.
Czy Twój zawód wymaga kreatywności ? Na przyszłym stanowisku oczekują od Ciebie byś się wyróżniała ? Zainwestuj w garnitur w intensywnym kolorze. Chaber czy czerwień sprawdzą się doskonale. Podkreślisz swój indywidalizm i na pewno zostaniesz zapamiętana na rozmowie.
5. Pamiętaj, że podstawą jest autentyczność. Zarówno w zachowaniu jak i wyglądzie. Nie oszukuj na rozmowie, nie przekłamuj swoich umiejętności, bądź szczera i otwarta. Swoją osobowość wyraź strojem. Jeżeli nie czujesz się dobrze w garniturze, zamień spodnie na jeansy lub zrezygnuj z marynarki na rzecz klasycznego blazera. Ważne jest byś czuła się dobrze.
To co najważniejsze choć brzmi banalnie to bądź sobą. Kolejna rada ENNBOW to przygotuj się konkretnie. Jeżeli naprawdę zależy ci na pracy warto poświęcić sporo czasu na przygotowanie. Nawet jeśli nie uda ci się dostać stanowiska o które się ubiegasz, to wiedza którą zdobyłaś zaprocentuje na przyszłość. Jednak my wierzymy, że na pewno się uda! Good luck!